Terapia psychologiczna – kiedy jest koniecznością?

Terapia psychologiczna – kiedy jest koniecznością?

Czasami sięgnięcie po wsparcie psychologa jest rzeczą absolutnie konieczną i nie należy w tym zakresie szukać wymówek. Niestety wiele osób robi inaczej, ponieważ perspektywa położenia się na kozetce u terapeuty budzi jak najgorsze skojarzenia. Mówiąc wprost, ludziom wydaje się, że terapia psychologiczna to w zasadzie to samo, co leczenie psychiatryczne. Jest to poważny błąd w myśleniu. Tak się składa, że psychologia daje w pewnych sytuacjach realną szansę na to, aby w ogóle nie musieć mieć do czynienia z psychiatrą. Dobry terapeuta z odpowiednim podejściem do pacjenta jest w stanie zdusić w zarodku wiele symptomów, jakie z czasem mogą przerodzić się na przykład w depresję. Lepiej więc przełamać swoje opory i skorzystać z szansy na poprawę losu. Niektórzy ludzie sami dochodzą do wniosku, że psycholog w ich przypadku jest rozsądnym pomysłem.

Zdaniem ekspertów takie osoby mają zdecydowanie największe szanse na uzyskanie skutecznej pomocy, a jednocześnie wyprowadzenie z kolein, w jakich się znalazły. Oczywiście nie każdy ma w sobie dostatecznie dużo wewnętrznej siły. Stąd bardzo ważne w kontekście psychoterapii jest wsparcie bliskich. Ci bowiem mogą zmotywować do zapisania się na terapię. Każdy człowiek jest bowiem inny i niektórzy potrzebują „impulsu” z zewnątrz, aby podjąć odpowiednie kroki we właściwym kierunku. Różne oblicza współczesnej psychologii Pomoc ze strony dobrych psychologów jest przydatna w różnych kontekstach. Niekoniecznie muszą występować jakiekolwiek zaburzenia natury emocjonalnej. Całkiem powszechnie psychologia ma rolę pomocniczą w odniesieniu do osób wykonujących określone profesje.

Można tu wskazać chociażby pracowników służb mundurowych, zwłaszcza policjantów. Jeśli dojdzie do sytuacji skrajnej, mają oni możliwość skorzystania z rozmowy z psychologiem, który pomoże im się uporać na przykład z emocjami związanymi z trudną akcją. Podobnie sprawy mają się ze sportowcami. Bardzo ciekawie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju terapie grupowe. Są one stosowane coraz powszechniej. Podstawowe zagadnienia w tej materii to chociażby terapia dla par, w jakiej biorą udział najczęściej małżonkowie. Tego rodzaju sesje terapeutyczne bywają odpowiedzią na poważniejsze małżeńskie kryzysy. Często dzięki nim udaje się skutecznie oddalić od związków widmo rozstania.

Podobnego typu rozwiązania są stosowane również w odniesieniu do całych rodzin dotkniętych na przykład alkoholizmem czy innymi trudnymi sytuacjami. Przykładem terapii grupowej jest też leczenie uzależnień w ramach grup AA oraz innych.