Pułapka kokainy
Kolejna substancja narkotyczna, którą czarny rynek wysoko wycenia, to kokaina. Co ciekawe, jest to narkotyk powstały na bazie naturalnego surowca jakim są liście koki.
Największym producentem tego narkotyku na świecie jest Kolumbia, gdzie koka jest powszechnie uprawiana przez farmerów. Rośliny są skupowane przez kartele narkotykowe i po specjalnej obróbce kierowane do nielegalnej sprzedaży na całym świecie.
Kokaina jest substancją silnie uzależniającą i w zbyt dużej dawce może doprowadzić do śmierci zażywającego. Oferowana przez dilerów w USA czy Europie kokaina zwykle jest tylko po części pierwotnym produktem sprowadzonym z Kolumbii.
Lokalne kartele zajmujące się dystrybucją dodają do niej na przykład cukier lub mannitol, aby zwiększyć objętość dawki. Częstą praktyką jest też dodawanie do kokainy syntetycznych środków odurzających lub znieczulających, które mają symulować jej działanie.
Dzięki temu przestępcom udaje się uzyskać większe zyski przy mniejszym zużyciu kluczowego surowca. Za jeden gram „koki” trzeba zapłacić około 600 dolarów.
Polecane artykuły
Zorganizowane grupy przestępcze
Przestępczość zorganizowana istnieje na świecie w różnej postaci już od wielu, wielu lat. Pozwala ona na zdecydowanie sprawniejsze działanie w szeregach kryminalistów, jednocześnie przynosząc większe zyski i stały dochód. Jako że wydaje się zdecydowanie bardziej opłacalna niż działalność jednostk
Inkaso – kto z niego korzysta?
Specyficzną usługą realizowaną przez agencje ochrony, do której najczęściej wykorzystuje się konwój, jest inkaso. To działanie polegające na podejmowaniu środków pieniężnych w postaci gotówki, papierów wartościowych, a czasami metali szlachetnych przez konwojentów, którzy następnie przewożą dobra po