Cyberprzestępcy
Obecnie z Internetu korzystają praktycznie wszyscy. Nawet jeśli zdarzy się, że ktoś nie posiada łącza w domu, korzysta z mobilnych modemów na kartę albo idzie do znajomych. Sieć jest potrzebna do wielu podstawowych czynności: sprawdzania maili, przeglądania stron czy nawet płacenia rachunków. Niestety, nowe technologie nie stanowią wyzwania dla przestępców, którzy postanowili wprowadzić swoją działalność również do przestrzeni wirtualnej.
Cyberprzestępcy działają bardzo sprytnie. Często wysyłają wirusy za pośrednictwem poczty internetowej, podszywając się pod znane i renomowane firmy, by zyskać zaufanie odbiorcy. Odpowiednie programy pozwalają im też ściągać pieniądze z kont bankowych oraz wymuszać okupy. Bardzo podatne na ataki hakerów są przede wszystkim urządzenia mobilne, takie jak telefony lub tablety.
Przestępcy często wysyłają podejrzane SMS-y, a jeśli właściciel na nie odpowie, wyłudzają pieniądze. Przed atakami internetowych przestępców oczywiście można się bronić. Pierwszym krokiem powinna być instalacja programu antywirusowego, który ostrzeże przed zagrożeniem oraz pomoże przy usunięciu złośliwego oprogramowania. Sami internauci również powinni zachować wzmożoną ostrożność, by nie kusić niepotrzebnie losu i nie odbierać żadnych podejrzanych wiadomości z zał ącznikami.
Polecane artykuły
Zorganizowane grupy przestępcze
Przestępczość zorganizowana istnieje na świecie w różnej postaci już od wielu, wielu lat. Pozwala ona na zdecydowanie sprawniejsze działanie w szeregach kryminalistów, jednocześnie przynosząc większe zyski i stały dochód. Jako że wydaje się zdecydowanie bardziej opłacalna niż działalność jednostk
Inkaso – kto z niego korzysta?
Specyficzną usługą realizowaną przez agencje ochrony, do której najczęściej wykorzystuje się konwój, jest inkaso. To działanie polegające na podejmowaniu środków pieniężnych w postaci gotówki, papierów wartościowych, a czasami metali szlachetnych przez konwojentów, którzy następnie przewożą dobra po